A gyerekek védelme közös felelősségünk: a világhálón is
A világháló egyre sűrűbben átszövi életünket. Rengeteg előnye mellett veszélyeket is rejt, és sajnos jó alkalom a kevesebb élettapasztalattal rendelkező, befolyásolható korosztályok megrémítésére, kihasználására. A vitathatatlanul hasznos alkalmazásokat, üzenetküldő szolgáltatásokat és közösségi oldalakat az anonimitást kihasználva sok rosszindulatú, destruktív ember is használhatja adathalászatra, befolyásolásra, anyagi haszonszerzésre. Újra és újra felbukkannak olyan kártékony kihívások, veszélyes csoportok, titokzatos, tehát egyszerre vonzó és ijesztő álprofilok, amik rendkívüli mértékben kapnak média figyelmet, és növelik minden oldal, újság, vlogger nézettségét, aki foglalkozik vele.
6 tipp, hogy mit tehetsz, ha bajba kerültél az interneten
Kínos fotók a neten, heccből közzétett privát üzenetek, nem a nagyközönségnek szánt hang- és videófelvételek. Bárki válhat visszaélések áldozatává: gyerek vagy felnőtt, magánember vagy szervezet. Fontos tudni, mit tehetünk ilyen helyzetekben. Lépten-nyomon utolérnek bennünket az értesítések. Könnyen előfordulhat, hogy olyan tartalom kerül fel az internetre, amit nem oda szántak a felvételeken szereplők. Te mit tennél ilyen helyzetben? Mi hat pontban összefoglaltuk tippjeinket!
Még mindig a Pokémon Go-ról! 10 tipp szülőknek
Még mindig a Pokémon Go-ról! 10 tipp szülőknek
Kérdések és válaszok a Pokémon Go játékról
Összegyűjtöttük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a Pokémon Go alkalmazásról. Útmutató szülőknek a zsebszörnyek világához: honnan indult? Mit lehet tudni? Tényleg veszélyes lehet? És egyáltalán... mi is ez a játék? Megkerestük a válaszokat!
Internetbiztonság
Az Európai Bizottság Safer Internet Plus Programjának célja az Internet és az új online technológiák használatának - különösen a gyermekek számára való - biztonságosabbá tétele, és a jogellenes tartalom elleni küzdelem hatékonyságának a biztosítása.
A program három tevékenységcsoportot ölel fel: oktatás- tudatosság növelés, segélyszolgálat, káros tartalmak visszaszorítása. Hazánkban a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat feladata az oktatás és tudatosság növelése, a biztonságosabb internet használat népszerűsítése. (www.saferinternet.hu).
A segélyszolgálatot a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány működteti Magyarországon a 116 111-es számon. Fő tevékenységi körünk a tanácsadás gyerekeknek, akik káros, veszélyes tartalmakkal vagy visszaéléssel, zaklatással találkoztak az Interneten.
A Biztonságos Internet Hotline feladata a tiltott/illegális, illetve a gyermekek számára károsnak vélt tartalmak visszaszorítása az interneten (www.biztonsagosinternet.hu).
Közösségi oldalak
A közösségi oldalak a tinik legkedveltebb és leggyakrabban használt weblapjai. A magyar tinik körében végzett felmérések szerint a kamaszok elsöprő többsége regisztrál ezeken az oldalakon, és saját profilt hoz létre magának.
Internetes zaklatás
Az internetes zaklatás alatt azt értjük, amikor sorozatosan és hosszabb ideig fennálló szándékos sérelem okozás áldozatává válik egy tinédzser az interneten vagy mobilon, lehet ennek célja a fiatal megalázása, fenyegetése, nevetségessé tétele, kiközösítése, lejáratása, negatív színben feltüntetése.
Internetfüggőség
Sok szülőben merül fel, hogy mikortól tekinthető internetfüggőnek egy kamasz? Jól ítéli meg vajon a szülő a probléma súlyosságát, ha úgy érzi, hogy a gyermeke túl sok időt töltött a neten?
Valójában nem jó mutató pusztán a netezéssel töltött idő, hiszen lehetséges, hogy valaki sok időt tölt az interneten, de nem mutatja a függőség jeleit.
A leginkább függőséget kiváltó vetülete az internetnek a társas kapcsolattartásra használt interaktív funkciók, főleg az azonnali üzenetküldésre , visszacsatolásra alkalmas eszközök, a chat, az online játékok. Az azonnaliság azt jelenti, hogy nem kell várni a visszacsatolásra, ami az egyik legfontosabb rizikó tényezőt is jelzi, ami a késleltetés képességének a hiánya.